تقویت کننده الکترونیکی دستگاهی است که برای افزایش توان، جریان یا ولتاژ سیگنال استفاده می شود. تقویت کننده ها در تجهیزات موسیقی، دستگاه های الکترونیکی مانند ریسیورهای تلویزیون و رادیو، تجهیزات صوتی و رایانه ها برای افزایش دامنه سیگنال استفاده می شوند.

توضیحات اجمالی آمپلی فایر

اگر به دنبال راه اندازی سیستم صوتی در فضای مورد نظر خود باشید، حتما نام آمپلی فایر را در تجهیزات صوتی شنیده اید. بسیاری از افراد این نام را بیشتر در سیستم های صوتی ماشین شنیده اند. در سیستم های صوتی، از تجهیزات مختلفی برای راه اندازی استفاده می شود که هریک از این بخش ها، نقشی را در جهت تولید صدا ایفا می کنند. یکی از بخش های مهم، آمپلی فایر (Amplifire) است. به صورت کلی، دستگاه تقویت کننده که گاهی آمپ و یا تقویت کننده نیز نامیده می شود، کیفیت خروجی صدای سیستم صوتی شما را افزایش می دهد یا به عبارتی تقویت می کند. تقویت کننده ها را می توان به سادگی به عنوان یک وسیله الکترونیکی تعریف کرد که قدرت سیگنال را افزایش می دهد یا به عبارت دیگر، دامنه سیگنال را افزایش می دهد و آن را قوی تر از ورودی داده شده می کند.

توان تقویت آمپ ها با هم متفاوت است. عموما برای تفکیک انواع آمپلی فایر، تقسیم بندی آن ها را براساس میزان تقویت کنندگی انجام می شود. توجه داشته باشید که در برخی از سیستم های صوتی مانند ساندبار و سینمای خانگی، دستگاه آمپلی ­فایر به صورت داخلی گنجانده شده است. اما در بسیاری از سیستم ها مانند ضبط های خودرو و باندهای سقفی به صورت یکی از تجهیزات مجزا و جداگانه باید تهیه شود. در حقیقت پخش صدا بدون استفاده از این محصول امکان پذیر نیست.

همانطور که گفته شد، تقویت صدا وظیفه اصلی است که دستگاه آمپلی فایر انجام می دهد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در دستگاه های مختلف سیستم صوتی صدا یا موزیکی را پخش کرده باشید و با بلند کردن صدا شاهد نویز و کاهش کیفیت بوده باشید. روند پخش موزیک به این صورت است که اطلاعات موزیک از روی فلش یا دستگاهی که به سیستم متصل شده باشد خوانده می شود و این اطلاعات از حالت دیجیتال به آنالوگ تبدیل می شود و به لطف تجهیزاتی مانند اکولایزر، تقویت و آماده پخش می شود. اما با وجود این روند کیفیت صدای خروجی هنوز هم مطلوب و مورد قبول نیست. علاوه بر این مشکلات بسیاری از سیستم های صوتی در صورتی که در مدت زمان طولانی صدا را پخش کنند حتی بیش از این دچار مشکل افت کیفیت صدا می شوند.

تقویت کننده سیستم صوتی چگونه کار می کند؟

در بالا به مشکل عدم کیفیت مناسب صدا، بدون استفاده از آمپلی فایر اشاره شد. بسیاری از سیستم های صوتی بدون آمپلی فایر قادر به تولید صدای قابل شنیدن نیستند. آن دسته از دستگاه هایی هم که قادر هستند، آمپلی فایر را به صورت داخلی دارند. پس تهیه آمپلی فایر برای راه اندازی سیستم صوتی لازم است. در سیستم صوتی به این صورت است که صدا در آغاز به آمپلی فایر فرستاده می شود تا در چند مرحله تفکیک و تقویت شود. سپس این صدا به کانال های بلندگو فرستاده می شود. توجه داشته باشید که خروجی آمپلی فایر باید با بلندگوها باید یکسان باشد.

همانطور که اشاره شد، بسیاری از سیستم های صوتی از کیفیت لازم برای پخش صدای مناسب محیط برخوردار نیستند و آمپلی فایر می تواند این مشکل را حل کند. صدای پخش شده از طریق آمپلی فایر از کیفیت مناسبی برخوردار است، ماندگاری صدای پخش شده از آن مناسب است و افت صدا در آن رخ نمی دهد.

انتخاب آمپلی فایر مناسب محیط

همانطور که در بالا اشاره شد میزان تقویت در سیستم صوتی با هم متفاوت است. به طور مثال آمپلی فایری که برای ماشین استفاده می شود، با آمپلی فایری که برای یک منزل یا یک محیط اداری بزرگ استفاده می شود، قاعدتا باید متفاوت باشد و هر چه محیط بزرگتر باشد، این میزان تقویت باید بیشتر باشد و در نتیجه آمپلی فایر قدرتمند تر باشد. پس یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب آمپلی فایر مناسب، متراژ محیط مورد نظر شما است.

انتخاب آمپلی فایر مناسب مخصوصا در فضاهای بزرگ مانند فروشگاه ها، فرودگاه ها، ایستگاه های مترو و … بسیار مهم است. زیرا در فضاهای بزرگ میزان تقویت صدا باید به گونه ای باشد که صدا در هر نقطه ای به صورت واضح و روشن شنیده شود. اگر آمپلی فایر مناسبی انتخاب نشود زیاد کردن صدا نه تنها باعث شنیدن صدا در فضا نمی شود بلکه کیفیت صدا را پایین می آورد.

علاوه بر بالا بردن کیفیت صدا، انتخاب آمپلی فایر مناسب می تواند موجب طول عمر و ماندگاری بیشتر سیستم صوتی بلندگو سقفی شما شود. اگر آمپلی فایر برای محیط مناسب نباشد، شما مجبور به بالا بردن صدا می شوید. این بلند کردن صدا در طول زمان می تواند موجب پاره شدن بلندگو شود. پس اهمیت آمپلی فایر در سیستم صوتی بسیار بالا است و باید با کارشناسی انتخاب شود. بسیاری از افراد تصور می کنند کیفیت صدا تنها وابسته به بلندگو سقفی است که انتخاب می کنند و هزینه بالایی را برای آن پرداخت می کنند و وقتی نوبت به تهیه آن می رسد هزینه ای کم برای آن می پردازند. اما این یک اشتباه بزرگ است که می تواند کیفیت صدای سیستم صوتی را به شدت پایین آورد. بهتر است قبل از خرید با یک کارشناس با تجربه در این امر صحبت کنید و راهنمایی لازم را بگیرید تا با توجه به بودجه مد نظر خود بهترین سیستم صوتی را تهیه کنید.

مواردی که باید در انتخاب و خرید آمپلی فایر به آن ها توجه کرد :

 • پهنای باند: محدوده فرکانسی که تقویت کننده می تواند در آن کار کند.
 • نویز: مقدار اطلاعات اضافی ناخواسته موجود در خروجی.
 • Skew Rate: حداکثر نرخ تغییر خروجی.
 • Gain: که شاید مهم ترین کاراکتر باشد، نسبت بین بزرگی سیگنال های ورودی و خروجی.
 • پایداری: توانایی ارائه خروجی ثابت و قابل اعتماد.
 • خطی بودن: درجه تناسب بین سیگنال های ورودی و خروجی.
 • راندمان: یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم است که نسبت بین توان خروجی و توان مصرفی است.
 • محدوده دینامیکی خروجی: نسبت بین بزرگترین و کوچکترین سطوح خروجی مفید.

علاوه بر تمامی این موارد که باید برای خرید آمپلی فایر به آن ها دقت کنید، قابلیت های دیگری نیز در آمپلی فایر ها وجود دارد که شامل مواردی مانند پخش به صورت زون بندی، قابلیت پخش مدیا، پایداری کیفیت صدا و تعداد ورودی و خروجی است.

تفاوت پاور آمپلی فایر با آمپلی فایر چیست ؟

با توضیحاتی که در مورد تقویت کننده سیتسم های صوتی دادیم حتما در ذهن شما هم، عملکرد آن مشابه کارکرد دستگاه پاور به نظر آمده باشد. اما بین این دو تفاوت هایی وجود دارد. در واقع پاور نوعی آمپلی فایر کتابی است که عملکردی روی تنظیمات صدا ندارد و تنها دارای کلیدهای تنظیم قدرت صدا است.

منبع تغذیه یا پاور بلندگو عملکرد پسیو دارد. پاور از باندها سیگنال را دریافت می کند و پس از تقویت، آن ها را به میکسر ارسال می کند تا تنظیمات لازم روی آن انجام شود. در واقع، اسپیکر پسیو به پاور وصل می شود و خود پاور نیز به میکسر وصل می شود. این روند به این دلیل انجام می شود که پاور فاقد میکسر روی خود است. توجه داشته باشید که قدرت پاور باید منطبق بر قدرت باند باشد.

پاور تقویت کننده چیست؟

پاور یک تقویت کننده الکترونیکی است که برای افزایش قدرت سیگنال ورودی مشخص طراحی شده است. قدرت سیگنال ورودی به حدی افزایش می‌یابد که بتواند بارهای دستگاه‌های خروجی مانند بلندگوها، هدفون‌ها، فرستنده‌های RF و غیره را در یک زنجیره تقویت هدایت کند. سیگنال ورودی به آمپلی فایر پاور باید بالاتر از یک آستانه مشخص باشد. بنابراین، به جای ارسال مستقیم سیگنال صوتی/RF خام به تقویت‌کننده برق، ابتدا با استفاده از تقویت‌کننده‌های جریان/ولتاژ از قبل تقویت شده و پس از انجام تغییرات لازم به عنوان ورودی به آمپلی فایر ارسال می‌شود. شما می توانید بلوک دیاگرام یک تقویت کننده صوتی و استفاده از تقویت کننده قدرت را در زیر مشاهده کنید.

در این حالت از میکروفون به عنوان منبع ورودی استفاده می شود. اندازه سیگنال میکروفون برای تقویت کننده قدرت کافی نیست. بنابراین، ابتدا با pre amp تقویت می شود، در این قسمت ولتاژ و جریان آن کمی افزایش می یابد. سپس سیگنال از طریق یک مدار کنترل صدا عبور داده می شود، که تنظیمات زیبایی شناختی را در شکل موج صوتی انجام می دهد. در نهایت، سیگنال از یک تقویت کننده قدرت عبور می کند و خروجی از تقویت کننده قدرت به یک بلندگو ارسال می شود.

انواع تقویت کننده های قدرت بسته به نوع دستگاه خروجی که متصل است، به سه نوع زیر تقسیم می شوند:

 • تقویت کننده های قدرت صوتی
  تقویت کننده های قدرت RF
  تقویت کننده های برق DC
 •  
 • کلاس های پاور
 • روش های مختلفی برای طراحی مدار پاور آمپلی فایر وجود دارد. عملکرد و ویژگی های خروجی هر یک از پیکربندی های مدار با یکدیگر متفاوت است. برای متمایز کردن خصوصیات و رفتار مدارهای مختلف پاور آمپلی فایرها، از کلاس ها، استفاده می شود که در آنها، نمادهای حروف برای شناسایی روش کار اختصاص داده شده است. این امپ ها به طور کلی به دو دسته طبقه بندی می شوند. پاور آمپلی فایرهایی که برای تقویت سیگنال‌های دیجیتال مدوله‌شده با عرض پالس (PWM) طراحی شده‌اند، در گروه D، E، F و غیره قرار می‌گیرند. متداول‌ترین تقویت‌کننده‌های قدرت مورد استفاده در مدارهای تقویت‌کننده صوتی هستند و در کلاس‌های A، B، AB یا C قرار می‌گیرند که در زیر توضیحاتی از این کلاس ها را بررسی خواهیم کرد.

نمودار و نقش های محتلف آمپلی فایر

پاور کلاس A

شکل موج های آنالوگ از اوج های مثبت و پایین های منفی تشکیل شده اند. در این دسته از تقویت کننده ها، از کل شکل موج ورودی در فرآیند تقویت استفاده می شود. از یک ترانزیستور برای تقویت هر دو نیمه مثبت و منفی شکل موج استفاده می شود. این امر طراحی آنها را ساده می کند و تقویت کننده های کلاس A را به رایج ترین نوع تقویت کننده های قدرت تبدیل می کند. اگرچه این دسته از پاور آمپلی فایرها با طراحی‌های بهتر در بازار موجود هستند، اما این کلاس همچنان در میان علاقه‌مندان محبوب است.

در این دسته از تقویت کننده ها، عنصر فعال (قطعه الکترونیکی مورد استفاده برای تقویت، که در این مورد ترانزیستور است) همیشه در حال استفاده است حتی اگر سیگنال ورودی وجود نداشته باشد. این امر موجب تولید گرمای زیادی می شود و راندمان تقویت کننده های کلاس A را به ۲۵٪ در صورت پیکربندی معمولی و ۵۰٪ در مورد پیکربندی ترانسفورماتور کاپل شده کاهش می دهد. زاویه هدایت (بخش شکل موجی که برای تقویت استفاده می شود، از ۳۶۰ درجه) برای تقویت کننده های کلاس A 360 درجه است. بنابراین، سطوح اعوجاج سیگنال بسیار کمتر است و اجازه می دهد تا عملکرد بهتری داشته باشد.

نقشه آمپلی فایر کلاس A

پاور کلاس B

تقویت کننده های قدرت کلاس B برای کاهش مشکلات گرمایشی موجود در تقویت کننده های کلاس A طراحی شده اند. در این کلاس به جای یک ترانزیستور برای تقویت کل شکل موج، از دو ترانزیستور مکمل استفاده می کنند. یک ترانزیستور نیمه مثبت شکل موج و دیگری نیمه منفی شکل موج را تقویت می کند. بنابراین، هر دستگاه فعال نیمی از شکل موج (۱۸۰ درجه) را هدایت می کند و دو تا از آنها، در صورت ترکیب، کل سیگنال را تقویت می کنند.

راندمان تقویت کننده های کلاس B به دلیل طراحی دو ترانزیستور نسبت به تقویت کننده های کلاس A بسیار بهبود یافته تر است و می توانند به بازده نظری حدود ۷۵ درصد برسند. تقویت کننده های قدرت این کلاس در دستگاه های با باتری مانند رادیوهای FM و رادیوهای ترانزیستوری استفاده می شود. به دلیل برهم نهی دو نیمه شکل موج، یک اعوجاج کوچک در ناحیه متقاطع وجود دارد. برای کاهش این اعوجاج سیگنال، تقویت کننده های کلاس AB طراحی شده اند.

نقشه آمپلی فایر کلاس B

پاور کلاس AB

تقویت کننده های کلاس AB ترکیبی از تقویت کننده های کلاس A و کلاس B هستند. این دسته از تقویت کننده ها برای کاهش مشکل کارایی کمتر تقویت کننده های کلاس A و اعوجاج سیگنال در منطقه متقاطع در تقویت کننده های کلاس B طراحی شده اند.

این کلاس مانند تقویت کننده های کلاس A پاسخ فرکانس بالایی را حفظ می کند و مانند تقویت کننده های کلاس B راندمان خوبی دارد. ترکیبی از دیودها و مقاومت ها برای ارائه ولتاژ بایاس کمی استفاده می شود که اعوجاج شکل موج را در نزدیکی ناحیه متقاطع کاهش می دهد. به همین دلیل راندمان کمی کاهش می یابد. (۶۰%)

نقشه آمپلی فایر کلاس AB

پاور کلاس C

طراحی تقویت‌کننده‌های قدرت کلاس C باعث بازدهی بیشتر می‌شود، اما زاویه خطی/رسانایی را که زیر ۹۰ درجه است، کاهش می‌دهد. به عبارت دیگر، تقویت کیفیت را فدای افزایش بازدهی می کند. زاویه هدایت کمتر به معنی اعوجاج بیشتر است و بنابراین این دسته از تقویت کننده ها برای تقویت صدا مناسب نیستند. آنها در نوسانگرهای فرکانس بالا و تقویت سیگنال های فرکانس رادیویی استفاده می شوند. تقویت‌کننده‌های کلاس C عموماً حاوی بار تنظیم‌شده‌ای هستند که سیگنال‌های ورودی با فرکانس خاصی را فیلتر و تقویت می‌کند و شکل موج‌های فرکانس‌های دیگر را سرکوب می کنند.

در این نوع پاور آمپلی فایرها، المان فعال تنها زمانی هدایت می‌شود که ولتاژ ورودی بالاتر از یک آستانه معین باشد که باعث کاهش اتلاف توان و افزایش راندمان می‌شود.

نقشه آمپلی فایر کلاس C

سایر کلاس های پاور آمپلی فایرها

کلاس های تقویت کننده قدرت D، E، F، G و غیره برای تقویت سیگنال های دیجیتال مدوله شده PWM استفاده می شود. آنها در دسته تقویت کننده های برق سوئیچینگ قرار می گیرند و خروجی را به طور مداوم روشن یا خاموش می کنند بدون اینکه هیچ سطح دیگری در این بین وجود داشته باشد. به دلیل این سادگی، تقویت‌کننده‌های توانی که در کلاس‌های فوق الذکر قرار می‌گیرند، می‌توانند به بازده نظری تا (۹۰-۱۰۰)٪ برسند.

نقشه آمپلی فایر کلاس D

آمپلی فایر چیست؟

انواع آمپلی فایر بر اساس کاراکترهای مختلفی دسته بندی می شود که در ادامه مطلب به چند مورد از این دسته بندی ها اشاره خواهیم کرد :
تقسیم بندی آمپلی فایر بر اساس نوع کارکرد :
این محصول بر اساس نوع کارکرد به ۴ نوع اساسی تقسیم می شوند که عبارتند از :
تقویت کننده جریان : همانطور که از نام آن پیداست، تقویت کننده ای است که جریان ورودی داده شده را بالاتر می برد. این نوع، با امپدانس ورودی کم و امپدانس خروجی بالا مشخص می شود.
تقویت کننده ولتاژ : تقویت کننده ای که ولتاژ داده شده را برای خروجی ولتاژ بزرگتر تقویت می کند. این نوع، با امپدانس ورودی بالا و امپدانس خروجی کم مشخص می شود.
تقویت کننده Transconductance Amplifier : تقویت کننده ای که جریان خروجی را با توجه به تغییر ولتاژ ورودی تغییر می دهد.
تقویت کننده ترانسفورماتور: تقویت کننده ای که ولتاژ خروجی را با توجه به تغییر جریان ورودی، تغییر می دهد.  این نوع، همچنین به عنوان مبدل جریان به ولتاژ نیز شناخته می شود.

نمایشی از ورودی های فیش در آمپلی فایر

انواع آمپلی فایر بر اساس کاربرد:

 • اهمی (صندوقی)
 • اهمی – ولتی
 • اهمی (تخت)
 • دیواری
 • ماژول

آمپلی فایر دیواری

این روزها از محبوبیت بالایی برخوردار است و با استفاده از پیشرفته ترین تکنولوژی ها طراحی و تولید شده است. این نوع آمپلی فایر همانطور که از نام آن پیدا است بر روی دیوار نصب می شود. نصب آن به دو صورت تو کار و رو کار انجام می شود که بستگی دارد که جنس دیوار شما به چه صورت باشد.

آمپلی فایر دیواری روکار

نصب این نوع سیستم ها به این صورت است که براکت دیواری آن را به دیوار متصل می کنید و خود آمپلی را روی آن قرار می دهیم.

آمپلی فایر دیواری توکار

در این نوع نصب ابتدا باید سناریوی سیم کشی را پیش بینی کرد. بعد از این مرحله یک قوطی مخصوص وجود دارد که باید داخل دیوار قرار بگیرد. بعد از قرار دادن قوطی، آمپلی فایر درون آن قرار می گیرد.

آمپ دیواری امکان کنترل از طریق ریموت از راه دور را دارد. همچنین کلیدهایی بر روی خود آمپلی فایر تعبیه شده است که به صورت لمسی کنترل می شود. این کلید ها در قسمت پایین نمایشگر قرار دارد که که از آن ها برای کنترل صدا و تعویض موزیک می توان استفاده کرد. آمپلی ها دیواری امکان اتصال به موبایل از طریق بلوتوث و کابل AUX را دارد. علاوه بر این از طریق مموری کارت SD ، رادیو FM و فلش مموری نیز می توان صدای مورد نظر را بر روی آن پخش کرد.

این مدل برای استفاده خانگی بسیار مناسب است و علاوه بر اینکه ظاهر زیبایی دارد و کنترل آن راحت و آسان است، امکان اتصال آن به تلویزیون هم وجود دارد که صدایی مانند سینمای خانگی فراهم می کند و هیجان دیدن یک فیلم با خانواده را چند برابر می کند.

آمپلی فایر اهمی – ولتی

این نوع آمپلی فایر می تواند هم عملکرد اهمی که در بالا توضیح داده شد و هم عملکرد ولتی را ارائه دهند. در آمپلی فایر نوع ولتی بسیاری از محدودیت های نوع اهمی وجود ندارد.

در این نوع آمپلی فایرها نصب بلندگو ها به صورت موازی، محدودیت ندارد و تعداد بلندگوها نیز محدودیت ندارد ( توجه داشته باشید این مورد باید توسط کارشناس مورد بررسی قرار گیرد). علاوه بر این در این نوع سیستم، در مدار بلندگوها از یک ترانس مچینگ با توان مشخص استفاده می شود. مشکل مقاومت نیز در این نوع سیستم حل شده است. در آمپلی فایر نوع ولتی مشکل مقاومت برطرف شده است.

ماژول آمپلی فایر

ماژول آمپلی فایر مانند مدل های قبلی شبیه یک دستگاه نیست و بیشر مشابه یک برد الکترونیکی به نظر می رسد. برخی از انواع ماژول های امپ تراشه ی IC با کلاس های مختلف مثل AB، یا D دارند و یا با STK ساخته شده باشند. در برخی از مدل ها از ترانزیستور برای تقویت صدا استفاده شده و در بعضی دیگر از مدل ها دارای خازن و قطعات دیگر الکترونیکی هستند. برق نیز به هر دو نوع جریان برق مستقیم یا DC و جریان متناوب یا AC در آن جریان پیدا می کند. شاید تصور کنید که کنترل و تنظیم صدا از طریق این برد ها امکان پذیر نیست، اما بعضی از این بردها دارای امکان تنظیم ولوم، تریبل، باس و محافظ اتصال کوتاه هستند، اما تمامی مدل ها این امکانات را ندارند.

 

قابلیت اتصال آمپلی فایر به سایر دستگاه ها

بسیاری از مجموعه ها و یا حتی منازل شخصی به امکاناتی فراتر از یک سیستم صوتی معمول نیازمند هستند. به طور مثال در بسیاری از منازلی که در آن بلندگو سقفی نصب می شود، اتصال به تلویزیون و ویدئوپروژکتور مورد نیاز است تا بتوانند تجربه یک سینمای خانگی را به منزل بیاورند.

در برخی از مجموعه ها نیز نیاز دارند تا دستگاه آمپلی فایر را به لپتاپ سیستم های کامپیوتری و یا دستگاه سانترال خود متصل کنند. بسیاری از دستگاه های آمپلی فایر امکان اتصال به این دستگاه ها را دارند. بهتر است قبل از نهایی کردن خرید، اطلاعات و مشخصات مدل مورد نظر خود را بررسی نمایید.

قابلیت رک مونت

آمپلی فایر یا تقویت کننده نیز مانند هر دستگاه دیگری از نظر فیزیکی باید در مکانی مناسب نصب شود. بهترین مکان برای قرار دادن این گونه دستگاه ها، بر روی رک است. بیشتر دستگاه ها مانند سرور ها، دستگاه های سانترال و … بر روی رک قرار می گیرند و بیشتر مجموعه ها دارای رک هستند و ترجیح می دهند آمپلی فایر را نیز بر روی رک قرار دهند. بسیاری از مدل های آمپلی قابلیت رک مونت بودن را دارند.

قابلیت اکولایزر

اکولایزر قابلیتی کاربردی جهت تنظیم صدا است که بر روی برخی از مدل های آمپلی فایر وجود دارد. اکولایزر یکی از کاربردی ترین ابزارها جهت تنظیم دلخواه صدا است. به کمک این قابلیت می توانید دامنه انتخاب شده از فرکانس های تولید شده در یک فایل صدا را نسبت به سایر دامنه های فرکانسی آن صدا، تقویت یا ضعیف کنید تا در نهایت صدای تولید شده را با سلیقه خود تنظیم کرده باشید.

قابلیت اکو

برخی از مدل های آمپلی فایراهمی ولتی دارای قابلیت اکو هستند. در برخی از اماکن مانند مساجد و هیئت ها برای سخنرانی احتیاج به اکو داشته باشند. این قابلیت در این گونه اماکن بسیار کاربردی است و باید در هنگام خرید به وجود این قابلیت در مدل مورد نظر خود، توجه کنند. این مدل ها دارای سه ولوم، اکو، سرعت اکو و تکرار اکو هستند.

قابلیت چایم و آلارم

برخی از آمپ ها دارای قابلیت پخش آلارم یا چایم هستند. در مکان های بزرگ مانند فروشگاه ها، فرودگاه ها و دانشگاه ها این امکان کاربردی تر است. تصور کنید در یکی از این مکان حادثه ای مانند آتش سوزی یا زلزله و یا حتی سیل رخ داده است. با اعلام آلارم یا هشدار آمپلی فایر صدایی را پخش می کند که توجه افراد حاضر را جلب کند. بعد از آن شما می توانید از طریق میکروفون خطر را اعلام کنید تا اگر لازم است افراد از بخشی از مکان یا از کل محل دور شوند.

البته این قابلیت می تواند برای پیجینگ هم مورد استفاده قرار گیرد. مثلا در هنگام پخش یک موزیک آرام وقتی میخواهید پیج انجام دهید، قبل از آن صدایی مانند زنگ پخش می شود که توجه حضار را جلب کند. ولی کاربرد اصلی این امکان برای اعلام وضعیت خطر است.

پاور میکسر نوعی از آمپلی فایر

تعداد ورودی و خروجی آمپلی فایرها:

آمپلی فایر ها بر اساس تعداد ورودی و خروجی به گروه های زیر تقسیم می شود:

 • آمپلی فایر مونو
  آمپلی فایر استریو
  آمپلی فایر سه کانال
  آمپلی فایر چهار کانال
  آمپلی فایر پنج کانال
  آمپلی فایر ۶ کانال

یکپارچه سازی

در برخی از اماکن بزرگ که تعداد بلندگوها زیاد باشد، میزان توان مصرفی آن ها از یک آمپلی فایر بیشتر می شود. در این موارد شما نیاز به چند آمپلی فایر دارید تا بتوانید نیروی مورد نیاز بلندگو ها را تامین کنید. اما نکته ای که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که ما نیاز داریم از تمامی بلندگو ها صدایی واحد را پخش کنیم و مدیریت آن ها را از طریق یک آمپلی فایر انجام دهیم. قرار دادن یک اپراتور برای هر آمپلی فایر در این اماکن منطقی نیست. برای رفع این مشکل می توانید تمامی سیستم را یکپارچه کنید.

یکپارچه سازی به این طریق انجام می شود که یکی از امپ ها به عنوان دستگاه اصلی یا مادر انتخاب می شود و بقیه دستگاه ها از آن تبعیت می کنند. از این طریق شما می توانید از طریق یک دستگاه، تمامی آمپلی فایرها را مدیریت کنید. بهره برداری از این قابلیت از طریق ورودی و خروجی Line در آمپلی فایر انجام می شود. (Line-in , Line-out)

اهمیت زون بندی

برحی از مدل های آمپلی فایر اهمی ولتی قابلیت کاربردی برای پخش صدا ارائه می دهند که به آن زون بندی گفته می شود. با استفاده از قابلیت زون بندی، شما می توانید بلندگوهای متصل به آمپلی فایر را دسته بندی کنید. بعد از دسته بندی، هر دسته به طور جداگانه قابل کنترل است و امکان زیاد و کم کردن صدا در آن ها فراهم می شود. تصور کنید در یک سالن بزرگ شما ۶ بلندگو نصب کرده اید. ۲ بلندگو در قسمت جلوی سالن، ۲ بلندگو در قسمت میانی سالن و ۲ بلندگو در قسمت عقبی سالن نصب شده است. شما می توانید هر قسمت را زون بندی کنید تا پخش در هر قسمت ولوم متفاوتی داشته باشد یا حتی صدای یک یا چند زون را قطع کنید. مثلا اگر تعداد مهمان های شما در سالن کم و قسمت عقبی سالن خالی است، امکان قطع بلندگوهای زون عقبی وجود دارد. زون بندی در روی دستگاه به وسیله یک ولوم سلکتوری تنظیم می شود. دستگاه های دارای قابلیت زون بندی امکان تنظیم ۲ تا ۶ زون را دارند.

پخش مدیا

اگر در محیط مورد نظر خود احتیاج به پخش موزیک و یا هر مدیایی را دارید باید در انتخاب آمپلی فایر دقت کنید. نوع پخش در تقویت کننده های سیستم صوتی متفاوت است و شما باید برای انتخاب درست، نوع نیاز خود را در نظر بگیرید. در کامل ترین حالت این محصول از طریق درگاه USB ، SD CARD ، Radio ، Bluetooth و CD فایل صوتی را پخش کنند. نوع پخش فایل می تواند کار کردن با آمپلی فایر را برای شما راحت تر کند. مثلا امپ هایی که امکان اتصال به بلوتوث را دارند امکان پخش مدیا از موبایل یا لپتاپ شما را خواهند داشت. علاوه بر این ها شما این امکان را دارید آمپلی فایر را به تلویزیون و یا ویدئو پروژکتور متصل کنید و صدا را از آن طریق پخش کنید.

در بسیاری از ادارات، مراکز تجاری و مساجد برای زمان نماز پخش اذان لازم است. به مین منظور برخی از مدل ها دارای سیستم پخش اذان در ساعات معین هستند. اما در صورت نداشتن این امکان نیز شما می توانید اذان گو را به آمپلی فایر خود وصل کنید. با توجه به مواردی که توضیح داده شد، امکانات آمپلی فایرها در پخش مدیا متفاوت است و ممکن اس گاهی بر روی قسمت نیز تاثیر گذار باشد. پس دقت لازم را داشته باشید تا نزدیک ترین مدل به نیاز خود را خریداری نمایید.

قابلیت اتصال میکروفون و حق تقدم

در بسیاری از اماکنی که نیاز به بلندگو سقفی وجود دارد علاوه بر پخش مدیا احتیاج به پیج کردن نیز وجود دارد. برای مثال بیمارستان ها، ادارات، فروشگاه ها، مدارس، دانشگاه ها، فرودگاه و ایستگاه های مترو جزو مکان هایی هستند که احتیاج به پیج کردن در آن ها وجود دارد. در این حالت باید امکان اتصال به میکروفون نیز در آمپلی فایر وجود داشته باشد. بهره برداری از این قابلیت با تعبیه ورودی میکروفون بر روی دستگاه امکان پذیر است. آمپ ها دارای قابلیت اتصال میکروفون عموما بین ۱ تا ۳ ورودی برای میکروفون دارد و شما می توانید چند اپراتور میکروفون تعیین کنید.

برای استفاده از نهایت بهره وری پیجینگ، امکان تعیین حق تقدم قابلیت بسیار کاربردی است. در بسیاری از مدل های آمپلی فایر این امکان وجود دارد. حق تقدم به این صورت است که اگر در یک زمان فایل صوتی در حال پخش است و در همین لحظه احتیاج به پیجینگ داشته باشید، به محض استفاده از میکروفون آمپلی فایر به صورت خودکار صدای موزیک را کم می کند تا صدای میکروفون به وضوح و بدون تداخل با فایل صوتی شنیده شود. همچنین به محض قطع میکروفون صدای موزیک دوباره به حالت اولیه پخش می شود. این قابلیت در مراکز پر تردد مثل بیمارستان ها و فرودگاه ها پر کاربرد تر است.

آمپلی فایر در سیستم های صوتی

انتخاب مناسب با کاربرد

با وجود تمامی قابلیت هایی که بررسی شد حتما تا به حال متوجه شده اید که انتخاب آمپلی فایر به کاراکترهای زیادی بستگی دارد و لازم است که برای هر مکان، با توجه به چالش های موجود و نیاز کاربر مدل متناسب را انتخاب کرد. همانطور که در این مطلب اشاره کردیم اهمیت آمپلی فایر در امکانات و کیفیت صدا بسیار زیاد است و باید برای هر مکان آمپلی فایر مناسب با همان فضا را تهیه کرد.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد