لحیم‌کاری فرآیندی است که در آن دو یا چند جسم معمولاً فلزی با ذوب کردن و قراردادن یک فلز پرکننده (لحیم) به هم متصل می‌شوند.

ابزار لحیم کاری

لحیم‌کاری  فرآیندی است که در آن دو یا چند جسم معمولاً فلزی با ذوب کردن و قراردادن یک فلز پرکننده (لحیم) به هم متصل می‌شوند. در این فرآِیند فلز لحیم نقطه ذوب پایین‌تری از دو جسم دیگر دارد. در لحیم‌کاری فلز پایه ذوب نمی‌شود و فقط فلز پرکننده یا لحیم ذوب می‌شود. در لحیم‌کاری سخت نیز فلز پایه ذوب نمی‌شود ولی فلز لحیم در دمای بالاتری ذوب می‌شود. در گذشته، تقریباً تمام فلزات لحیم شامل سرب بودند که برای محیط زیست و بهداشت بسیار مضر بود ولی امروزه تلاش بر این است که تمامی فلزات لحیم بدون سرب تولید شوند و هر چقدر که درصد سرب مواد مذاب لحیم کمتر و درصد قلع آن بیشتر باشد از کیفیت بالاتری برخوردار است

کاربرد لحیم کاری:

لحیم کاری در لوله‌کشی، وسایل الکترونیکی و فلزکاری و... استفاده میشود.

لحیم‌کاری اتصالات دائمی اما برگشت‌پذیر بین لوله‌های مسی در سیستم‌های لوله‌کشی و همچنین در اشیا ساخته شده از ورقه‌های فلزی مانند قوطی‌های غذایی، ناودان باران و رادیاتور اتومبیل را فراهم می‌کند.

لحیم کاری در زمینه الکترونیک برای اتصال سیم‌ها به دستگاه‌ها و اجزای الکترونیکی به برد مدار چاپی استفاده می‌شود. اتصالات الکترونیکی را می‌توان به صورت دستی و با استفاده از هویه، لحیم‌کاری کرد. روش‌های خودکار مانند لحیم‌کاری موج ویا فر لحیم‌کاری برای ایجاد همزمان اتصالات متعدد در بردهای الکترونیکی به کار می‌روند.این روش هزینه دستگاه‌های الکترونیکی را به شدت کاهش می‌دهد.

سه نوع روش لحیم‌کاری وجود دارد که هرکدام به ترتیب به دمای بالاتری نیاز داشته و اتصال محکم‌تری را نتیجه می‌دهند:

     - لحیم‌کاری نرم، که اغلب از آلیاژ قلع-سرب به عنوان فلز پرکننده (لحیم) استفاده می‌شود.
- لحیم‌کاری نقره، که در آن از آلیاژهای نقره استفاده می‌شود.   

     - لحیم‌کاری سخت، که از آلیاژهای مانند برنج به عنوان پرکننده استفاده می‌شود.

     

   هویه :

    وسیله ای است که برای ذوب لحیم (قلع) و اتصالات فلزی به یکدیگر به کار می رود. هویه ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد، هویه های غیر برقی (گازی) و برقی الکتریکی.

    با توجه به جنس و اندازه نقطه اتصال، باید هویه مناسب که بتواند حرارت (دما) لازم را تولید کند، انتخاب کرد.

 

:انواع هویه
هویه چکشی -
هویه گازی -
هویه قلمی -
هویه هفت تیری
-

 

سیم لحیم :

مواد پر کننده (سیم لحیم) مورد استفاده در لحیم‌ کاری به شکل آلیاژهای مختلفی مناسب کاربردهای مختلف موجود اند.

در مونتاژ ابزار الکترونیک، آلیاژی  با ۶۳٪ قلع و ۳۷٪ سرب (یا نسبت ۶۰/۴۰ که از نظر نقطه ذوب تقریباً مشابه است) آلیاژ منتخب است که نقطه ذوب آن در حدود ۱۹۰ درجه سلسیوس است. آلیاژهای دیگر برای لوله‌کشی و مونتاژ مکانیکی و دیگر کاربردها استفاده می‌شوند.

برخی از نمونه‌های لحیم نرم عبارت‌اند از قلع-سرب برای کاربردهای همه‌منظوره، قلع-روی برای اتصال آلومینیوم، سرب-نقره برای استحکام بالاتر در دمای بالاتر از دمای اتاق، کادمیم-نقره برای استحکام بالا در دماهای بسیار بالا، روی - آلومینیوم برای اتصال آلومینیوم و ایجاد مقاومت در برابر خوردگی و قلع-نقره و قلع-بیسموت برای برخی کاربردهای الکترونیکی.

به دلایل زیست‌ محیطی و معرفی مقررات جدید، استفاده از لحیم‌های بدون سرب در حال گسترده‌ تر شدن هستند.

همچنین این نوع لحیم‌ها در لوازمی که ممکن است کودکان با آنها در تماس باشند و در کاربردهای فضای باز هم این لحیم‌ها توصیه می‌شوند زیرا باران و سایر عوامل ممکن است باعث حل شدن و ورود آن‌ها به آب‌های زیرزمینی شوند.

پایه نگهدارنده هویه :

یکی از لوازم ضروری برای ایمنی و راحتی کار با دستگاه هویه پایه آن است چرا که نداشتن پایه هنگام داغ شدن هویه جهت ذوب قلع، باعث خطر سوختگی و بروز آتش‌سوزی یا حتی افتادن هویه بر روی کار و آسیب زدن به آن می شود.این پایه ، هویه را به صورت ایستاده و آماده بکار نگه میدارد. از این پایه هویه که دارای مقاوت بالایی در برابر حرارت و همچنین  از صرفه ی اقتصادی بالایی  برخوردار است  می توانید جهت نگهداری انواع هویه های قلمی و تفنگی استفاده کنید.بدنه و فنر نگهدارنده ی این محصول از جنس فلز میباشد پایه این مدل از ورق ضخیم پرس شده و رنگ آبی مقاوم در برابر حرارت ساخته شده است.

روغن لحیم :

یکی از موارد اصلی اتصالات محکم در فرایند لحیم‌کاری، وجود ناخالصی‌هایی مانند گرد و غبار، روغن یا عوامل خوردگی در محل اتصال است. کاربرد روغن لحیم، آسان کردن  فرایند لحیم‌کاری است.

روغن لحیم، ماده‌ای است که برای تمیزکاری شیمیایی سطوح و جلوگیری و پاک‌کردن ناخالصی‌ها و عوامل اکسایش در منطقهٔ جوش به کار می‌رود. ناخالصی‌ها را می‌توان با روش‌های مکانیکی ویا پاک‌کننده‌های شیمیایی از میان برد اما دماهای بالای لازم برای ذوب آلیاژ لحیم، قطعه مورد نظر و فلز لحیم را برای اکسید شدن دوباره آماده می‌کند. این اثر با افزایش دمای لحیم‌کاری تسریع می‌شود و می‌تواند به‌طور کامل از اتصال فلز پرکننده به قطعه مورد نظر جلوگیری کند. 

قلع کش :

قلع کش یکی از اجزایی است که هنگام لحیم کاری و کار با هویه به کار می رود.

در واقع قلع کش ابزاری برای برداشتن قلع اضافی از روی بردهای الکترونیکی است. زمانی که میزان قلع مصرفی در لحیم کاری اضافی باشد و یا نیاز به باز کردن یک قطعه لحیم شده از روی برد داشته باشد، محل قلع اندود شده را توسط هویه گرم کنید و پس از آب شدن قلع ، می توانید توسط این ابزار محل را پاکسازی کنید،.قلع کش ها معمولا از طریق فشار هوا سیم لحیم آب شده را به طرف حفره و محفظه خود بالا می کشند.

به طور معمول قلع کش‌ها دارای دو نوع نواری و پمپی هستند که در نوع نواری از یک نوار مخصوص استفاده می‌شود که قلع داغ به آن می چسبد.

 

تمیز کننده نوک هویه :

تمیز نگهداشتن سر هویه برای انجام پروژه های الکترونیکی و فرآیندهای صنعتی امری بسیار مهم است.
این تمیزکننده باعث می شود که شما بتوانید در مدت زمانی طولانی از هویه خود استفاده کنید و نیازی به تعویض آن نداشته باشید.
قطعا بعد از فرایند لحیم کاری مقداری قلع بر روی نوک هویه باقی می ماند. این مقدار قلع کم می باشد و می توان نوک هویه را به راحتی
توسط تمیز کننده نوک هویه تمیز کرد.
و باید به یاد داشته باشید که تمیز کننده نوک هویه یک ابزار ضروری در لحیم کاری به شمار می رود.
زیرا در صورتی که نوک هویه بعد از لحیم کاری تمیز نشود یا از ابزار مناسبی در تمیز کاری آن استفاده نشود به مرور زمان نوک هویه
دچار رسوب شده که در این صورت مجبور به تعویض نوک هویه خواهید شد.

اسفنج نسوز اسفنج فلزی پاک کننده نوک هویه ژله ای قطره احیا کننده خمیر قلع
دیدگاه شما
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد